AutoCAD

Giriş veya Kayıt Ol
Language
en
 

AutoCAD 2017Üretici: Autodesk (Ücretsiz Deneme)Genel olarak programın güçlü modelleme motoru sayesinde en zor çizimleri kolaylıkla yapmanızı sağlayabilen program özellikle makine mühendisliği, mimari, şehir planlamacıları, iç dış mekan tasarımcıları, mobilya ve sahne tasarımı gibi bir çok alanda

En çok Bilinen ve Kullanılan 2B ve 3B Teknik Çizim Programı


AutoCAD, Dünya genelinde en çok kullanılan ve bilinen 2 ve 3 boyutlu teknik çizim programlarının başında gelen çok kapsamlı çizim programıdır. 1980 yılında ABD de kurulmuş olan Autodesk şirketi tarafından geliştirilmiş olan AutoCAD ilk sürümü 1.0 versiyonunu Aralık 1982 yılında yayınlamıştır. Yayınlandığı ilk yıldan bu yana 19 farklı sürümü ile kendini yenilemiş ve geliştirmiş bir teknik çizim programıdır. Zaman içerisinde gelişen hem yazılım hemde bilgisayar donanımları ile eş zamanlı gelişim gösteren program alanında milyonlarca kullanıcıya sahip olmasını sağlamıştır. AutoCAD yani Auto Computer Aided Design açılımı Türkçe manası ile Otomatik Bilgisayar Destekli Tasarım programının kısaltılmış ismidir. Dosya uzantısı DWG yani DraWinG (çizim) sözcüğünün kısaltılmış şeklidir.

AutoCAD Microsoft Windows, Mac OS X, iOS, Android gibi en çok kullanılan işletim sistemleri ile tam uyumlu çalışmaktadır. Program genel olarak hemen hemen her alanda çizim yapabilecek şekilde tasarlanmış olsa da özel olarak tasarlanmış farklı versiyonları da bulunmaktadır. Farklı alanlar için üzerinde geliştirilmiş özel sürümleri vardır. Özel sürümlerin en yaygın kullanılanlarından bazıları şunlardır:

Özel Versiyonların Bazıları:

AutoCAD Mechanical: Makine ve otomasyon tasarımı için
AutoCAD Architecture: Mimari tasarım için
GIS: mekanik, medya ve eğlence sektörleri için de tasarım ürünleri vardır.

Genel olarak programın güçlü modelleme motoru sayesinde en zor çizimleri kolaylıkla yapmanızı sağlayabilen program özellikle makine mühendisliği, mimari, şehir planlamacıları, iç dış mekan tasarımcıları, mobilya ve sahne tasarımı gibi bir çok alanda hem 2 boyutlu hemde 3 boyutlu tasarımları hayata geçirebilirsiniz. Program hem kendi çizimlerinizi hemde başkalarının çizimlerini tekrar içe aktararak kolaylıkla üzerinde değişiklik yapabilir yaptığınız değişiklikleri hem DWG hemde PDF formatına çevirebilir ve otomatik dokümantasyon oluşturucusu sayesinde teknik kataloglar ve çizim kitapçıkları hazırlanmasını sağlamaktadır. Tüm endüstri dallarında yüksek oranda kullanım alanına sahip olan AutoCAD programını kesinlikle kullanmanızı gerektiğini düşünüyor ve sitemizdeki yerini veriyoruz.
Çeviriye uygun:Hiç bir şey

Daha Fazlasını oku...
Alakalı Popüler
Brava Free DWG Viewer
Her türlü DWG uzantılı dosya türünü gösterebilen güncel ve kullanışlı bir 3D ve 2D çizim okuma..

DirectX
MicroSoft un yayınlamış olduğu en son sürüm grafik donanım test ve düzenleme aracıdır.

Ashampoo 3D CAD Professional 6
Her türlü 3 Boyutlu ve 2 boyutlu çizimler yapabileceğiniz Ashampoo kalitesi ile üretilmiş bir 3D..

ProfiCAD
ProfiCAD bir elektronik kart çizim programı olarak tasarlanmıştır.

Blender
Birçok 3 boyutlu çizim programları arasında özellikle ücretsiz olması programı seçim sebebiniz..

CADopia Professional
CAD yazılımları mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan ve birçok çizimin yapıldığı..