Smart Defrag 4

Giriş veya Kayıt Ol
Language
en
 

Smart Defrag 4 5.3.0.976Üretici: IObit (Ücretsiz)


Smart Defrag 4 5.3.0.976 Ekran Görüntüsü

Defrag programı özel bir disk bakım aracıdır. Zaman içerisinde diskinize yüklediğiniz ve sildiğiniz programlar yada diğer dosya türlerinin disk üzerinde yarattığı boşlukları birleştirerek daha hızlı bir disk performansı almanızı sağlar.

Son Derece Etkili Bir disk Birleştirme Programı


Smart defrag 4 sabit diskinizde dağılmış olan verileri bir araya getiren bir disk birleştirici programdır. Defrag işlemi yani disk birleştirme daha doğrusu sabit disk deki verileri birleştirmek için kullanılan etkin vede her bilgisayarın zaman zaman bu işlemi mutlaka yapması gerekmektedir.

Konuyu biraz daha ayrıntılı anlatmak gerekir ise ; sabit disk/HDD veri depolama aygıtı yüzeyi sektörler halinde işaretlenmiştir her hangi bir veriyi kaydetmek istediğimizde veriler dijital olarak bu sektörlere işlenir ve dış etkenler yada verileri silmez isek sonsuza dek o sektörlerde depolanabilir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken husus HDD nin yapısı gereği veriler belli bir sıra ile işlenir ve disk yüzeyindeki sektörler zamanla veriye dolar ve kapasitesi tükenir.

Bilgisayar kullanıcıları farkında olmadan her hangi bir sıralama olduğunu düşünmeden disk yüzeyine veri kaydeder yada veri siler , işte tam bu noktada veri silindiği anda sektörlerde boşaltılır ancak sistem yeni veriyi bu boşalan alana değil sıradaki sektöre yazmaya devam eder. Defrag taraması yaptığımızda disk yüzeyinin parçalı bir şekilde yazılı ve yazılı olmayan alanlarını rahatlıkla görebiliriz. Peki bu durum nasıl düzeltilir sistemimizdeki etkisi nedir diye sorarsanız şöyle bir kısa açıklama yapabiliriz.

Defrag yapılmamış bir bilgisayarın veri işleme ve okuma hızı daha yavaş olur çünkü işletim sistemi yeni veri yazmak için boş sektör arar veya okumak esnasında boş sektörleri de okur ve boşa zaman harcar.

İşte Defrag tüm bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir programdır, program sayesinde parçalı şekillerde yazılmış disk yüzeyindeki verileri peş peşe sıralar ve disk yüzeyi arasında ki boşlukları kapatır ve işaretler böylelikle sisteminiz boşa zaman kaybetmez ve daha hızlı veri yazma ve okuma işlemi gerçekleştirir ve sisteminizin de performansı otomatik olarak artar.

Smart Defrag 4 ile tüm bu işlemleri rahatlıkla yapabilmenizin yanında programın en güzel özelliklerinden bir ise bir kere defrag taramasından sonra program arka planda çalışarak disk yüzeyini devamlı olarak optimize ederek disk performansınızı hep üst düzeyde kalmasını sağlaması ve SSD desteği.

Programın Türkçe dil desteği ve ücretsiz olması ayrıca kolay kullanım için tasarlanmış görsel ara yüzü ve kolay kullanımı ile listemizde yerini alıyor. Programın hızı tartışılmaz derecede yüksek olmasından ve etkin sonuçlarından dolayı hız meraklıları için kaçırılmayacak bir program .

Çeviriye uygun:Hiç bir şey

Daha Fazlasını oku...
Alakalı Popüler
RamDisk Plus
RamDisk Plus sabit disk üzerinde Sanal bir Ram oluşturma programıdır.

ARO 2015
Aro 2015 oldukça başarılı bir performans ve genel bakım programıdır.

Advanced SystemCare Free
Windows için sistem bakım aracı, 250 milyon üzerinde kullanıcısı ile dünya genelinde en çok..

CCleaner
Sürekli güncellenen bir sistem bakım ve optimizasyon aracı olan CCleaner ile işletim sisteminizi..

Windows 7 Manager
Windows 7 için özel olarak üretilmiş olan bu bakım aracı ile işletim sisteminizin bakımlarını..

TuneUp Utilities 2014
AVG PC TuneUp , hızlı bir işletim sistemi kimin hayali değildir ki insan hep Windows işletim..