Google Desktop

Giriş veya Kayıt Ol
Language
en
 

Google Desktop 5.9.1005.12335Üretici: Google (Ücretsiz)


Google Desktop 5.9.1005.12335 Ekran Görüntüsü

Masaüstünden hem yerel hemde web üzerinden arama yapmanızı kolaylaştıran Google tarafından geliştirilmiş bir masaüstü programı.

Google Masa Üstü Arama Programı


Google Desktop bir masa üstü arama ve Gadget programıdır. Tüm internet dünyasında kullanılan en büyük arama motorunun Google olduğunu sanırız bilmeyen yoktur. Paylaşıma açık olan bütün dijital bilgilere google arama motorunu kullanarak erişme imkanı biz internet kullanıcılarına Google tarafından verilmiştir.

Google Desktop ise internet üzerinde değil kendi bilgisayarımızın içindeki bilgileri taramamıza yardımcı olmak için geliştirilmiştir diyebiliriz. Programın ek özellikleri aradığınız dosyayı bulamamanız durumunda web üzerinde de tarama yapmanıza imkan sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Ayrıca program sadece tarama özelliğine değil aynı zamanda ekranınızın sağ yada sol tarafına yerleştirebileceğiniz bir Gadget ile arama, haber portalı, RSS portalı, hava durumu penceresi veya resim galerinize hızlı ulaşmanızı sağlayan mini bir pencere gibi özellikleri de beraberinde getiriyor. Aslında google nin yaptığı şey aslında mini bir internet arama motoru diyebiliriz . Çünkü günümüzde artık kullandığımız bilgisayarların hafıza kapasiteleri terabytlar ile ölçülmekte ve bu kadar geniş kapasiteli bilgisayarlarda aradığımızı bulmak bazen çok zorlaşabiliyor.

Bizce google bu durumu fark ederek arama motoru teknolojisinde edindiği tecrübenin bir kısmını kullanarak bilgisayar kullanıcılarına bu konuda yardımcı olmak istemiş gibi görünüyor.

Peki program ile neler yapabiliyoruz. Kurulum ardından Google Desktop bilgisayarınızdaki tüm dosyaları tarıyor ve indeksliyor bu işlem tabii ki bilgisayarınızın performansı ile alakalı birkaç dakika ile bir kaç saat arasında sürebiliyor. Ama bu işlem bittikten sonra bilgisayarınızdaki her dosyanın tüm ayrıntılarını arayabilmenize ve bulmanıza imkan veriyor. Programın en güzel yanlarından biride hızlı erişim kısayol tuşları olması Ctrl tuşuna 2 kez üst üste bastığınızda açılan küçük pencereye istediğiniz yazın ve arama programı ekranınıza getirsin hepsi bu .

Ayrıca program Outlook E-posta, Netscape Mail/Thunderbird, Outlook Express, Firefox / Mozilla / Netscape, Word, PDF, Excel, Müzik, PowerPoint Resimler, Internet Explorer, Video, MSN Instant Messenger, Zip,RAR, Google Talk gibi ve daha bir çok uygulamayı indekslemeyi rahatlıkla yapabiliyor. Ayrıca program sayesinde gelen Gadget üzerindeki kısayolları da düzenleyerek haber yada hava durumu kaynaklarını değiştirebiliyorsunuz resim dosyanızın yolunu değiştirerek istediğiniz kaynağı belirleyebiliyor bu resimleri o alanda döndürebiliyorsunuz.
Google Desktop yapısı ve çalışma hızı açısından nerede ise sorunsuz ayrıca çalışma prensibi yanı sıra arama işlemi yaparken kullanılan indeksleme teknolojisi ile sisteminizi hiç zorlamadan çalışmasına imkan veriyor.

Türkçe dil desteği yanı sıra windows XP ve 7 desteği mevcut, dosyaların içinde kaybolanlar için çok yararlı bir program olarak listemize ekliyoruz.

Çeviriye uygun:Hiç bir şey

Daha Fazlasını oku...
Alakalı Popüler
ObjectDock
Windows masaüstü görünümünüzden sıkıldınız mı ?

Fences
Masaüstünüzü daha derli toplu görmek istiyorsanız Fences Aradığınız program olabilir.

Windows 8 Transformation Pack
Klasik windows görünümünden sıkılanlar için tavsiye edebileceğimiz ücretsiz bir eklenti.