DirectX

Giriş veya Kayıt Ol
Language
en
 

DirectX 11Üretici: Microsoft (Ücretsiz)MicroSoft un yayınlamış olduğu en son sürüm grafik donanım test ve düzenleme aracıdır

Microsoft directx Grafik Donanım Düzenleme Yazılımı


Bu yazımızda sizlere DircetX yazılımı ile alakalı bilgiler vermek istiyoruz DirectX nedir ne işe yarar gibi sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. DirectX 11 son sürüm indir MicroSoft un yayınlamış olduğu en son sürüm grafik donanım test ve düzenleme aracıdır. Günümüzdeki bilgisayarların grafik kartlarındaki donanımları her ne kadar yüksek performansa sahip olan son model Chiplere sahip olsalar da bu donanımı en iyi şekilde kullanabilmek için donanım sürücülerinden (driver) başka yazılımlara da ihtiyaç vardır.

Kısaca özetlemek gerekir ise ekran kartı donanımının sürücüsü donanım ile işletim sisteminiz arasındaki haberleşme giriş/çıkış bilgilerinin derlenmesini sağlamakla görevlidir. Güncel donanıma sahip olan bir ekran kartı maksimum performansla çalışır ancak bu performansı özellikle 3D görüntülerde aktif etmek için MicroSoftun belirli aralıklarda yayınladığı directX yazılımına ihtiyaç vardır.

Bu yazılım donanımınızın tüm özelliklerini kullanmanızı ve 2D ve 3D görüntü işlemcilerinizi ve diğer donanımlarınızı optimize ederek daha hızlı ve daha görsel anlamda 3D veya 2D görüntü almanızı sağlar. Bu işlemi otomatik olarak optimize edebileceğiniz gibi donanım kullanımları ile ilgili size bazı ip uçları da sunabilen DirectX 11 ile daha kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz.

Bilgisayarınıza işletim sistemi kurarken yada işletim sistemi hali hazırda kurulmuş olan (windows işletim sistemleri için) bir bilgisayarınız var ise DirectX bilgisayarınızda kurulmuş demektir. Ancak bilgisayarınızın kurulum tarihinden bu yana daha yeni ve güncel bir DirectX sürümü çıkmış olabilir. Dolayısı ile DirectX gibi önemli bir yazılımın en güncel versiyonunun bilgisayarınızda bulunması size daha kaliteli görüntü sağlayacaktır. Bu işlemi test etmek için DirectX 11 i kurmadan evvel bilgisayarınızdaki kurulu olan bir oyunu oynayın ve daha sonra güncel directX i kurduktan sonra aynı oyunu tekrar oynayın aradaki farkı kesinlikle hissedeceğinize eminiz.

Ayrıca DirectX sadece bilgisayarınızdaki ekran kartı donanımınızı değil bilgisayarınızda bulunan ses kartı, ikincil ekran kartı ve USB giriş portlarınız ile ilgili birtakım ayrıntılar da verebilir. Son olarak DirectX ile bilgisayarınızın genel durumu ile alakalı temel bilgileri sistemi, üreticisi, kullandığınız bilgisayarın modeli, bellek durumu, işlemci ve BIOS türü ve versiyonu gibi bilgileri de görmenize imkan sağlıyor.

Son bir not: DirectX aracına hızlı ulaşma yöntemi ise Başlat/Ara/Dxdiag ve enter tuşuna bastığımızda directX tanı aracı karşımıza çıkacak ve istediğimiz bilgilere buradan ulaşıp gerekli kontrollerinizi yapabiliriz.

Çeviriye uygun:Hiç bir şey

Daha Fazlasını oku...
Alakalı Popüler
Brava Free DWG Viewer
Her türlü DWG uzantılı dosya türünü gösterebilen güncel ve kullanışlı bir 3D ve 2D çizim okuma..

Ashampoo 3D CAD Professional 6
Her türlü 3 Boyutlu ve 2 boyutlu çizimler yapabileceğiniz Ashampoo kalitesi ile üretilmiş bir 3D..

AutoCAD
Genel olarak programın güçlü modelleme motoru sayesinde en zor çizimleri kolaylıkla yapmanızı..

ProfiCAD
ProfiCAD bir elektronik kart çizim programı olarak tasarlanmıştır.

Blender
Birçok 3 boyutlu çizim programları arasında özellikle ücretsiz olması programı seçim sebebiniz..

CADopia Professional
CAD yazılımları mühendisler ve mimarlar tarafından kullanılan ve birçok çizimin yapıldığı..