Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/alindir/public_html/sources/misc/classes2.php on line 481
Winamp Son Sürüm İndir - Ücretsiz MP3 Çalma Programı- Alindir

Winamp

Giriş veya Kayıt Ol
Language
en
 

Winamp 5.666Üretici: Nullsoft (Ücretsiz)Bilinen en eski MP3 player programı olan Winamp 90 lı yılların sonundan 2000 lerin sonuna kadar popülerliğini korudu ancak gelişen teknoloji ile beraber winamp da popülerliğini kaybetmeye başlamıştır.

İlk MP3 Dosyasını Oynatan Programlardan Biri 


Mp3 ses dosyası formatını bilip de winamp ı bilmeyen yoktur herhalde ; Bir Alman araştırma ve geliştirme  şirketi olan Fraunhofer-Gesellshaft'ın  5 çalışanı Karl-Heinz Brandenburg,Thomas Sporer, Bernhard Grill, Ernst Eberlein ve Bernd Kurten tarafından 1990 lı yılların ortalarında icat edilen MP3 sanırız dünyada kullanılan en yaygın ses dosyası sıkıştırma formatı olmuştur.

Tahminlerimize göre bu icat ın bu kadar popüler olacağını kendileri bile tahmin edememiştir . Hatta firma bu ses dosyasını çalabilecek playerler üretmeye çalışmışlar fakat  bir başarı sağlayamamışlardır. Daha sonra 1997 yıllarında PM3 playback Motoru AMP Tomislav Uzelac tarafından icat edilse de herhangi bir başarı sağlanamamıştır.1998 yılı başlarında  Justin Frankel ve Dmitry Boldyr AMP teknolojisini Windows yazılımı ile birleştirme çalışmalarına başladılar ve nihayet 1998 yılının ortalarında Winamp ı icat ederek windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilecek ücretsiz bir MP3 oynatıcı program olarak tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardılar.

Bu format o kadar ünlü oldu ki yayılmaya başladığı 90 lı yılların sonlarına doğru elektronik şirketleri bu tip ses dosyalarını çalabilecek çeşitli ürünler üretti ve halen daha üretilmektedir.Bunların arasında iphone lerin babası ipod ve ipod touch olmuştur.

Neyse sözü fazla uzatmadan winamp hakkında birkaç bilgi verelim.

Winamp ilk yıllarında sadece mp3 formatın da ses dosyalarını çalması için yazılmıştır fakat zaman içerisinde doğan gereksinimler ile kendini geliştirmiş ses ve video dosyalarını da oynatacak şekilde eklentiler yapılmıştır. Hatta winamp üzerinden çeşitli internet kanalları kurulmuş canlı televizyon izleme seçenekleri bile sunmuştur.

Fakat gelişen teknoloji ve internet tarayıcıları üzerinde filim, video ve MP3 dinleme ve izleme olanakları arttıkça Winamp popülerliğini kaybetmeye başlasa da halen en popüler mp3 oynatıcı programlar arasında yer almaktadır.

Klasik ve çok bilindik arayüzü yanında çok kapsamlı 2. bir arayüze de sahip olan winamp ile istediğiniz albümleri kapakları ile listeleyebiliyor ve guruplandırabiliyorsunuz. Artık hemen hemen tüm video formatlarını da destekler hale gelimiş ve çok gelişmiş versiyonu ile karşımıza çıkmış.

Ayrıca ios ve android sürümleri de yayınlanmıştır.

Klasik olmayı sevenlere ve winamp kalitesinden vazgeçmek istemeyenler için ideal bir program .

Çeviriye uygun:Hiç bir şey

Daha Fazlasını oku...
Alakalı Popüler
GOM Player
GOMLab (GREETECH) tarafından kodlanmış olan bu mükemmel video ve ses oynatıcı dünya genelinde 100..

KMPlayer
KM player bilgisayarınız da kayıtlı olan videoları oynatabilen programlardan biridir.

Media Player Classic
Media player Classic, çok bilinen bir video oynatma programıdır.

3D Video Player
3 boyutlu videoları oynatabileceğiniz güncel bir yazılım olan 3D Video Player deneme sürümü ile..

Aiseesoft Blu-Ray Player
Blu-Ray oynatıcı programların başında helen Aiseesoft Blu-Ray Player oldukça kullanışlı ve kolay..

TVexe
İnternet Üzerinden HD TV izleyebileceğiniz güncel ve görüntü donma problemi nerede ise olmayan bit..